KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4003142
nr 400 3142
Sign, Fjällstuga, 41 x 31, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
300 kr
Såld:
600 kr
måndag 13 mars 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods